Działo się...

Odwiedzamy uczniów

Kilkanaście tygodni temu zaprosiliśmy na Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 264 im. Gabrieli Mistral w Warszawie, a nasze eksperymenty trwały dwa razy dłużej niż planowano. Bardzo cieszymy się, że uczniowie byli zachwyceni i postanowiliśmy zrobić niespodziankę tym, którzy nie mogli dotrzeć wcześniej na zajęcia. To było niesamowite spotkanie!

Tym razem naszym wolontariuszem był Dawid. Serdecznie dziękujemy za pomoc!

Uczniowie także nas zaskoczyli! Zobaczcie co przyniósł do domu ślimak! Piękna pamiątka, serdecznie dziękujemy!

Od początków radia do Eureki czyli spotkanie z historią

Na zimowym spotkaniu z historią radiowego dziennikarstwa w Polsce odbyliśmy podróż w czasie, kiedy w słonecznej Bolonii przyszedł na świat Guglielmo Marconi, pionier radia uhonorowany Nagrodą Nobla za przyczynienie się do rozwoju telegrafii bezprzewodowej.
W zaledwie kilka lat po powstaniu pierwszych zagranicznych rozgłośni radiowych, w 1923 r. na obecnym Mokotowie przy ul. Narbutta 29 powstało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne. I choć na pierwszą audycję trzeba było czekać dwa lata, 1 lutego 1925 r. po parumiesięcznych próbach słowami „Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów...” rozbrzmiała pierwsza audycja. Tak zapoczątkowano emisję codziennych programów, a datę tę uważa się za narodziny polskiej radiofonii. Choć w tym czasie dysponowano zaledwie dwoma 40. metrowymi masztami, w zaledwie kilka dni po pierwszej emisji do Warszawy dotarła wieść, że polska audycja rozbrzmiewała w Londynie i Wiedniu, a latem można było w odbiornikach usłyszeć wówczas mało znanego śpiewaka operowego, Jana Kiepurę. Na jesieni Polskiemu Towarzystwu Radiofonicznemu wyrosła konkurencja która, choć bez zaplecza sprzętowego już jako Polskie Radio S.A. 18 kwietnia 1926 roku ze studia przy ul. Kredytowej słowami spikerki Janiny Sztompkówny „Halo, halo Polskie Radio Warszawa, fala 480 m...” nadała pierwszą audycję.

Polskie Radio rozwijało się tak dynamiczne, że można by rzec, że tempo rozwoju miało postęp geometryczny. Niebawem urosły maszty antenowe na Forcie Mokotowskim, czyniąc Polskie Radio słyszane niemal w całej Europie, a w 1931 roku uruchomiono w Raszynie najsilniejszą wówczas stacją nadawczą na świecie. Pomimo że stacja II Wojny Światowej nie przetrwała, Polskie Radio przeszło we wrześniu 1939 od nadawania jako Warszawa II, a potem do działalności tajnej. Rzemiosło radiowe pielęgnowano przez całą wojnę, a to dzięki wytrwałości niezłomnych po wojnie rozwinęło skrzydła. Od początków radia do dziś nie sposób zliczyć ilości audycji wyemitowanych w przysłowiowy eter. Uwzględnienie w chronologii czynników kulturowych i modowych rozłożonych w czasie pozwala zauważyć, że ilość treści informacyjnych, naukowych i kulturowych względem treści rozrywkowych z czasem jednak malała. Charakter audycji sprzed wieku różniąc się od dzisiejszych, czynił go wyjątkowym. W programach królowały koncerty filharmonii warszawskiej, wykłady i pogadanki z dziedziny sztuki, literatury i nauki, przedstawienia teatralne, opery i operetki, odczyty najświetniejszych prelegentów i wyczerpujące porady w wielu dziedzinach. I choć przez lata trendy zmieniają się, a wraz z postępem technologicznym mamy coraz szerszy dostęp do informacji, to dekady temu w audycjach królowała nauka.

Obecnie włączając odbiornik radiowy lub telewizyjny, spotykamy się z natłokiem informacji, a ta przekazywana jest coraz częściej w pośpiechu, dając wrażenie wyścigu zachłannego oddechu ze słowem. Dziennikarstwo dziennikarstwu nierówne, a popularyzacja nauki to nieproste zadanie. Nie jest łatwo opowiadać o nauce z animuszem i skupić uwagę słuchacza do końca audycji. Pomimo, że przełączając kanały programów w mediach nauka zdaje się być gatunkiem na wymarciu, nadal wierni jej koryfeusze opowiadają o jej różnych gałęziach z żarliwością, wkładając w to serce. Kiedy jednak popularyzacja nauki zadomowiła się w domach słuchaczy radiowych i właściwie, od czego się zaczęła? Przeglądając internetowe witryny o początkach radia i telewizji w Polsce można dowiedzieć się wiele, lecz nic nie zastąpi informacji z pierwszej ręki od tych, dla których praca jest pasją. Spotkanie z historią Polskiego Radia i powrót do przeszłości przeżyliśmy dzięki redaktorowi Krzysztofowi Michalskiemu, nieustannie popularyzującemu naukę, pielęgnującemu dziennikarskie rzemiosło i dzięki któremu o nauce w Polskim Radiu można wiele usłyszeć. U Pana Krzysztofa duch popularyzacji wiedzy ma się w najlepsze i niestraszne mu zmiany. To dzięki takim pasjonatom słowo nauki jest od lat przekazywane, gdyż posiadł wiedzę tajemną i umiejętnie nią włada w pielęgnowanym przez siebie rzemiośle – naukowym dziennikarstwie.

Inspirujące spotkanie

Ponoć aby odbyć podróż dookoła świata nie trzeba długich przygotowań, ekwipunku ani szczepień, a wystarczy jedynie wygodnie usiąść przed ekranem monitora. Są jednak tacy, dla których śledzenie kolorowych pikseli na ekranie jest karą, a każda podróż jest wyprawą życia. Choć porzuciliśmy parowe środki transportu na rzecz o wiele szybszych wehikułów i o wiosłujących przez morza śmiałkach można jedynie poczytać w książkach sprzed dekad, a ocean można pokonać w zaledwie kilka godzin wznosząc się na nieboskłon, to jedyny, stąpający po Ziemi heros pokonał ocean wytrwałością i siłą własnych mięśni. Na dodatek zrobił to trójkrotnie i nie wiadomo czy niebawem nie dokona tego ponownie. Mowa oczywiście o najsłynniejszym polskim kajakarzu, odkrywcy i podróżniku, dla którego niemożliwe nie istnieje, a dni...tygodnie...a nawet miesiące spędzone samotnie na wodach Atlantyku są przygodą, radością i próbą samego siebie.

Pana Aleksandra Doba nie trzeba nikomu przedstawiać i pękamy z radości, że mogliśmy przez długie godziny wysłuchiwać opowieści o jego morskich przygodach, wyobraźni, walką ze słabościami, spotkaniach z morskimi stworami, sile i marzeniach. A to wszystko dzięki Fundacji Ronalda McDonalda. Wolontariat w Fundacji to fantastyczne doświadczenie. Nie tylko wywołuje uśmiech na buziach chorych dzieci, ale także można poznać wiele fascynujących osób. Ze spotkania z herosem wracamy naładowani jeszcze większą ilością kwantów energii niż zwykle, wszak jest on chodzącym wulkanem energii i pasji, która udziela się błyskawicznie.

Eksperymenty z Marią

Marzec rozpoczęliśmy warsztatami w Milanowskich Centrum Kultury. Dzięki zaproszeniu od Kurnika - wylęgarni kultury prowadzimy cyklicznie zajęcia dla młodych odkrywców, którzy radośnie witają nas w niedzielne popołudnia :) Serdecznie dziękujemu nowemu wolontariuszowi - p. Marianowi za pomoc w trakcie zajęć.

Warsztaty i opowieści o Marii i Bronisławie Skłodowkich

Uwielbiamy odwiedziać małych pacjentów w pokojach rodzinnych Fundacji Ronalda McDonalda. Ich uśmiechy na buziach sprawiają nam ogromną radość i sprawiają, że niecierpliwie wyczekujemy kolejnych spotkań. Tym razem naszą wolontariuszką po raz kolejny była dr Magdalena Warczak. Serdecznie dziękujemy!

Historia vs. Chemia

Tym razem zajęcia chemiczno-historyczne odbyły się w Milanowskim Centrum Kultury, gdzie młodzi naukowcy eksperymentowali bez końca. Na zajęciach odwiedzili nas nowi wolontariusze, z pomocą których odegraliśmy kilka scen z życia Marii Skłodowskiej-Curie. Opowiadaliśmy zarówno o młodości Marii, jej marzeniach, podróży do Francji oraz wielkich odkryciach, dzięki którym niezmiennie inspiruje naukowców. Serdecznie dziękujemy za pomoc dr Justynie Chałubińskiej-Fendler oraz prof. Wojciechowi Fendler!

 

Wolontariat jest super!

Wraz z wolonatriuszami Fundacji Ronalda McDonalda odwiedziliśmy kolejny oddział szpitalny, w którym czekali na nas mali pacjenci. Radości było co niemiara :)

Chemicznie i historycznie czyli opowieści o Marii i eksperymenty

Chemiczno-historyczne urodziny? Dlaczego nie! Jedną z sobót spędziliśmy w Pruszkowie, w miejscu spotkań Źródło. Na warsztatach opowiadaliśmy nie tylko o odkryciach Marii Skłodowskiej-Curie, ale także omawialiśmuy zagadnienia przyrodnicze. To było niezwykłe spotkanie!

Tym razem naszym wolontariuszem był prof. Wojciech Fendler. Serdecznie dziękujemy!

Mali pacjenci w akcji!

Kolejne spotkanie z małymi pacjentami za nami. Eksperymentowaliśmy w pokojach rodzinnych Fundacji Ronalda McDonalda. To był niezmiernie inspirujący wieczór!

Hej przygoda!

Kolejna przygoda z radiem. Tym razem rozmawialiśmy o śniegu i suchym lodzie zadając zimowe zagadki. A to wszytsko dzięki redaktorowi Krzysztofowi Michalskiemu. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do Radiowej Jedynki!

Uśmiech małych pacjentów

Pobyt w szpitalu nie musi być nudny. Dzięki Fundacji Ronalda McDonalda w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Dziecięcym powstały kolejne pokoje dla rodzin, w których nie tylko mali pacjenci mogą poczuć się jak w domu, ale również mogą uczestniczyć w ciekawych zajęciach, warsztatach i spotkaniach. Radujemy się, że dołączyliśmy do grupy wolontariuszy Fundacji Ronalda McDonalda i przeprowadziliśmy z pomocą innych wolontariuszy warsztaty checzmiczne z Marią Skłodowską-Curie w tle.

Nareszcie!

To był wielki dzień! Wyczekiwaliśmy go długo i doczekaliśmy się. Radośnie przeprowadziliśmy warsztaty dla pacjentów z oddziału diabetologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Dziecięcym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zwiedzamy laboratorium

Pierwsze dni ferii zimowych za nami, więc korzystając z tej okazji spędziliśmy kilka radosnych i odkrywczych chwil w laboratorium wraz z głodnym wiedzy młodym naukowcem. Serdecznie dziękujemy na wizytę i czekamy na kolejną .

Mikołajki na UW czyli uczniowie i długie eksperymenty

Z okazji Dnia Świętego Mikołaja zorganizowaliśmy warsztaty chemiczne dla uczniów z jednej ze Szkół Podstawowych na warszawskiej Ochocie. Na zajęciach omawialiśmy właściwości gazów i cieczy, napięcie powierzchniowe, proces krystalizacji, lepkości, gęstość i wiele innych ciekawych zagadnień.

Marzycielska poczta

W tym roku dzięki pracy wolontariuszy jeszcze więcej osób pisze listy do dzieci z Marzycielskiej Poczty. Do Ślimaka Madzika dołączyła dr Jolanta Zuzda z Politechniki Białostockiej wraz ze studentami z Katedry Gospodarki Turystycznej. Więcej o akcji przeczytacie na stronie marzycielskapoczta.pl. A jeśli macie zbędne pocztówki, koperty lub znaczki dostarczcie je do nas a my zajmiemy się pisaniem listów do dzieci. Możecie pisać do nas przez zakładkę kontakt.

Nauka dla każdego

Pomimo późnych godzin młodzi naukowcy ze Szkoły Podstawowej nr 264 im. G. Mistral w Warszawie eksperymentowali odkrywając prawa panujące w naturze i ucząc się licznych pojęć z chemii i fizyki.

Warsztaty dla młodych

Za nami kolejne warsztaty na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Tym razem odwiedzili nas trzecioklasiści ze szkoły podstawowej na warszawskiej Ochocie. Eksperymentowaliśmy do późnego wieczora i choć minęły ponad dwie godziny to młodzi naukowcy nie mieli zamiaru kończyć. Nie obyło się także bez opowieści o Marii Skłodowskiej-Curie. To był bardzo owocny dzień.

Na warsztatach pomagała nam dr Bożena Biernat. Serdecznie dziękujemy!

Na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pojawiła się informacja o Manufakturze Naukowców. Zapraszamy do odwiedzenia strony FNP: www.fnp.org.pl

Warsztaty "Skąd biorą się pierwiastki?" dla studentów Uniwersytetu Dzieci

Za nami cykl zajęć dla studentów z Uniwersytetu Dzieci. Warsztaty zatytułowane "Skąd biorą się pierwiastki?" prowadziliśmy w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.Na zajęciach przeprowadzliśmy symulację "Wielkiego Wybuchu", omówiliśmy szerej reakcji jądrowych, zapoznaliśmy się z układem okresowym pierwiastków, budową atomu, a następnie wspólnie budowaliśmy modele różnych pierwiastków, które następnie łaczyliśmy tak aby powstał nam model pierwiastka promieniotwórczego. Na zajęciach przewijał się także wątek Marii Skłdodowskiej-Curie oraz jej wielkie odkrycia. Na przykładzie polonu i radu przbliżaliśmy uczniom liczne zagadnienia z zakresu chemii jądrowej. Łącznie przez 4 weekendy w zajęciach prowadzonym w Muzeum M.S.-C. wzięło udział aż 700-set uczniów, a my łączyliśmy siły z innymi naukowcami chcącymi dzielić się wiedzą z młodszymi. Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego fantastycznego przedsięwzięcia!

I Ty możesz zostać wolontariuszem!

Kolejna grupa studentów z Uniwersytetu Dzieci w akcji. Uczestnicy warsztatów zadawali bardzo wiele skomplikowanych pytań i dopytywali o życie wielkiej uczonej. Zajęcia w takim entuzjastycznym gronie są niezmiernie inspirujące i motywujące do działania. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie na nasze zajęcia!

Spotkanie w Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie

Przedstawiamy kolejny kolaż z zajęć "Skąd biorą się pierwiastki?" prowadzinych w murach Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Spotkanie z wnukami Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie!

Cóż to był za wieczór! Tuż po powrocie z USA zostaliśmy zaproszeni na galę z okazji 150-tych urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, która była zwieńczeniem konferencji "Medicina-Scientia-Cultura" organizowanej przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Na galę przybyli niezwykli goście Hélène Langevin-Joliot - profesor fizyki nuklearnej oraz Pierre Joliot - profesor biochemii, wnuczkowie naszej rodaczki, Marii. Spotkanie odbyło się w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej, a cały program otulony był rozmowami, premierą symfonii Warszawskiej Opery Kameralnej oraz pokazem multimedialnym muzyki. Brakuje nam słów aby opsać podniosłość tego wieczoru, dlatego jednym zdaniem podsumujemy: Gala była wyjątkowa i na długo pozostanie w naszej pamięci!

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci

Za nami cykl zajęć dla studentów z Uniwersytetu Dzieci. Warsztaty zatytułowane "Skąd biorą się pierwiastki?" prowadziliśmy w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.Na zajęciach przeprowadzliśmy symulację "Wielkiego Wybuchu", omówiliśmy szerej reakcji jądrowych, zapoznaliśmy się z układem okresowym pierwiastków, budową atomu, a następnie wspólnie budowaliśmy modele różnych pierwiastków, które następnie łaczyliśmy tak aby powstał nam model pierwiastka promieniotwórczego. Na zajęciach przewijał się także wątek Marii Skłdodowskiej-Curie oraz jej wielkie odkrycia. Na przykładzie polonu i radu przbliżaliśmy uczniom liczne zagadnienia z zakresu chemii jądrowej. Łącznie przez 4 weekendy w zajęciach prowadzonym w Muzeum M.S.-C. wzięło udział aż 700-set uczniów, a my łączyliśmy siły z innymi naukowcami chcącymi dzielić się wiedzą z młodszymi. Niezmiernie cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego fantastycznego przedsięwzięcia!

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w sobotę tętni życiem

Sobotnia przygoda z nauką w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Kolejna grupa w akcji. Poznawaliśmy protony, neutrony, elektrony, promieniotwórczość, omawialiśmy także właściwości różnych pierwiastków oraz opowiadaliśmy o życiu oraz odkryciach Marii Skłodowskiej-Curie.

Dzięki Instytutowi Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Ambasadzie RP oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego reprezentowaliśmy Polskę na Kids Euro Festival 2017 i braliśmy udział w Embassy Adoption Program w Waszyngtonie, D.C. oraz Bilingual Day w Michigan.

Więcej o programie oraz wywiad z nami możecie znaleźć tutaj

Dzień Dwujęzyczności to bardzo ważny dzień dla Polaków mieszkających zagranicą. Obchodzony jest on w październiku i z roku na rok przyłącza się do niego coraz więcej placówek z całego świata. Pomysłodawcami i organizatorami dnia polskiego języka są Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji. Inicjatywę wspiera i współfinansuje Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

W tym roku z przyjemnością aktywnie przyłączyliśmy się do obchodów Dnia Dwujęzyczności prowadząc przez kilka dni "Warsztaty Chemiczne z Marią Skłodwską-Curie" po angielsku oraz polsku w różnych miejscowościach w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Dziś odwiedzliśmy Amerykańsko-Polskie Centrum Kulturalne w Troy nieopodal Detroit. Dzięki nawiązniu współpracy z Ambasadą RP w Waszyngtonie, Polskim Instytutem Kulturalnym z Nowym Jorku, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Polską Misją w Michigan przeprowadziliśmy cykl zajęć w kilku miastach w stanie Michigan. Nasze warsztaty miały na celu zachęcenie dzieci do nauki przedmiotów ścisłych, promowanie Polski oraz wielkiej uczonej - Marii Skłodowskiej-Curie, która jest wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
 

Detroit nocą

Przygoda z Dniem Dwujęzyczności to także spotkania z niesamowitymi osobami. Na jednym ze spotkań mieliśmy niebywałą okazję poznać fantastyczną grupę pozytywnie zakręconej załogi "The Little Stars" z Chicago, która występuje na co dzień na deskach teatru Copernicus w tymże mieście. Ich przedstawienie o Kopciuszku w czasie dnia Dwujęzyczności było niesamowite! Dziękujemy za spoytkanie w Royal Oak, Troy, Orchard Lake i Detroit!

Zajęcia dla Polonii

W ramach obchodów Dnia Dwujęzyczności odwiedzliliśmy Polską Szkołę w Hamtramck w stanie Michigan, gdzie opowiedzieliśmy historię Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie wspólnie wykonaliśmy eksperymenty poznając tajniki chemii oraz fizyki. Zostaliśmy przyjęci niezmiernie cepło, a zajęcia trwały długie godziny. Polska Szkoła w Hamtramck prowadzi zajęcia w soboty, stąd niezmiernie cieszymy się, z możliwości spędzenia tutaj calego dnia. Byliśmy pod wrażeniem ilości książek z literaturą polską, materiałów edukacyjnych oraz podejścia nauczycieli. Szkoła ta prowadzi nawet zajęcia dla dzieci w wieku trzech lat, a najstarsi uczniowie są w wieku licealnym. Niektóre dzieci dopiero dolączyły do tutejszej szkoły, zatem masze warsztaty odbyły się po polsku oraz angielsku. Było to fanstatyczne doświadczenie prowadzenia zajęć w dwóch językach jednocześnie!

Niezmiernie dziękujemy p. Marzannie Owiński za zaproszenie do Hamtramck oraz organizację Polijnego Dnia Dwujęzyczności.

 

Październik jest dla nas pełen przygód! O poranku przylecieiśmy do Orchard Lake, a już popołudniu odbyły się warsztaty z okazji Dnia Dwujęzyczności. Zajęcia anglojęzyczne odbywały się do późniego wieczora, jednak fanstastycznie bawiliśmy się z dziećmi i młodzieżą. W Orchard Lake znajduje się nie tylko Polska Szkoła prowadząca zajęcia na co dzień ale także Polska Misja działająca na rzecz Polonii w Michigan.

Jesteśmy dumni z tego, że możemy reprezentować nasz kraj na tegorocznych obchodach Kids Euro Festival 2017 oraz Dniach Dwujęzyczności. Z przyjemnością opowiadamy o nauce i przybliżamy dzieciom i młodzieży postać Marii Skłodowskiej-Curie. Tak jak Maria dotarliśmy za ocean, stąd też nasze warsztaty przeplatają się z opowieściami o podróży Marii do Stanów Zjednoczonych.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do krainy jezior, Orchard Lake.

 
 

Warsztaty dla amerykańskich uczniów

Embassy Adoption Program (EAP) to program prowadzony przez Ambasadę RP w Waszyngtonie przy współrpacy ze Szkołami Publicznymi Dystryktu Kolumbii mający na celu na celu przybliżenie dzieciom amerykańskim Polski poprzez spotkanie z przedstawicielami licznych instytucji. W tym roku Manufaktura Naukowców została zaproszona do udziału w tymże przedsięwzięciu i z przyjemnością przeprowadziliśmy zajęcia dla dzieci z Stuart Hobson Middle School. opowiadając nie tylko o nauce, ale i o Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Grupa 1-sza na warsztatach :)

2-ga grupa w akcji!

Grupa 3-cia w akcji!

W naszych warsztatach łącznie uczestniczyło około 100 uczniów. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z ich udziału w zajęciach. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w tymże niesamowitym projekcie!

 

Ambasada od kuchni

Każdy dzień spędzony na Kids Euro Festival jest dla nas niezwykłą przygodą. Dziś po raz kolejny odwiedziliśmy Ambasadę RP i mogliśmy nacieszyć się klimatem tego miejsca. Tym razem fotorelacja w postaci niewielkiego kolażu :)

Manufaktura Naukowców czyli

Delegacja Polski do USA na Kids Euro Festival!

 

 
Kids Euro Festival to jedno z największych przedsięwzięć organizowanych dla dzieci w Stanach Zjednoczonych. Biorą w nim udział wszystkie Ambasady reprezentujące kraje Unii Europejskiej i kilka spoza UE. Każda Ambasada wysyła własną delegację do USA i z przyjemnością informujemy, że w tym roku z dumą reprezentowaliśmy Polskę na Kids Euro Festival! Do współpracy zaprosiła nas Ambasada RP w Waszyngtonie oraz Polski Instytut Kulturalny w Nowym Jorku.

W ramach przedsięwzięcia przez kilka dni prowadziliśmy warsztaty chemiczne, w których każdy z uczestników mógł prowadzić proste ekspeyrymenty chemiczne. Na zajęciach opowiadaliśmy nie tylko o nauce, ale także o Marii Skłodowskiej-Curie będącej pierwszą kobietą, która zdobyła tytuł profesora na francuskiej Sorbonie, pierwszą zdobywczynią Nagrody Nobla oraz jedyną kobietą, która zdobyła dwie nagrody Nobla i to w dwóch różnych dziedzinach. W trakcie zajęć opowiadaliśmy historię Marii, a na dodatek przeplataliśmy ją licznymi wątkami w dziedzinie nauk ścisłych.

Z przyjemnością do współpracy w wyprawie za ocean zaprosiliśmy dr hab. Magdalenę Łabieniec-Watałę Uniwersytetu Łódzkiego, która wraz z dr Magdaleną Osial z Uniwersytetu Warszawskiego wcieliła się w rolę Polki, matki, naukowca - Marii.

Maria Skłodowska-Curie jest dla nas wzorem do naśladowania, stąd też był to dla nas zaszczyt i ogromny powód do radości aby przybliżyć amerykańskim dzieciom właśnie tę postać.

 

Warsztaty dla amerykańskich uczniów czyli opowiadamy o Polsce, sławnych Polakach i polskiej nauce

Pierwsze warsztaty w ramach Kids Euro Festival 2017 prowadziliśmy z KID Museum w Bethesda na przedmieściach Waszyngtonu, które zaprosiło nas do siebie. Była to dla nas fantastyczna przygoda i debiut za oceanem. Zajęcia prowadziliśmy dla dwóch grup. Z przyjemnością dzielimy się z Wami zdjęciami z tychże zajęć :)

Grupa nr 1 na "Warsztatach z Marią Skłodowską-Curie"

Grupa nr 2 czyli kolejne spotkanie z Marią :)

Cieszymy się, że kolejnej grupie również spodobała się opowieść o Marii, która w pogoni za marzeniami przemierzyła niemal cały kontynent. Z głową pełną marzeń poprzez ciężką pracę osiągnęła upragniony cel i jest wzorem do naśladowania dla każdego pokolenia.

 

Manufaktura Naukowców w Waszyngtonie czyli ciąg dalszy Kids Euro Festival 2017!

O poranku dotarliśmy do Ambasady RP w Waszyngtonie, skąd wyruszyliśmy na spotkanie z dziećmi w pobliskiej szkole podstawowej im. HD Cooke. z przyjemnością i zaszczytem reprezentujemy Polskę na tegorocznej edycji Kids Euro Festival.

Trzymajcie za nas kciuki. Jesteśmy gotowi na spotkanie z przygodą!

 

Kolejny dzień, kolejna przygoda. Tym razem Manufaktura Naukowców odwiedziła H.D. Cooke Elementary School w Waszyngtonie w ramach Kids Euro Festival 2017. O poranku przywitano nas z uśmiechami na ustach, a radosne miny uczestników warsztatów towarzyszyły nam do końca dnia. Tylko dziś w zajęciach wzięło udział około 50-ciu osób z czego niezmiernie ciszymy się. Zajęcia rozpoczeliśmy opowieścią o Marii, która w XIX wieku wyruszyła z Polski aby zdobyć edukację we Francji. Dzieci z zachwytem słuchały historii o młodej Polce oraz o jej naukowych przygodach w czasie pracy w laboratorium.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia pierwszej grupy :)

2-ga grupa w akcji! Spójrzcie tylko na te radosne twarze. Zajęcia o wiele dłużej niż trwa trwają zwykle zajęcia szkolne, lecz młodzi naukowcy głodni wieczy chcieli zostać na zajęciach na dłużej. Mamy nadzieję wrócić w przyszłości do tego miejsca, a tymczasem radujemy się ze spotkania z nimi. Byli niesamowici!
 

Dla każdego coś dobrego czyli przypinki z logo naszego projektu "Workshops with Maria Skłodowska-Curie" z okazji Kids Euro Festival 2017.

Uczestnicy warsztatów orzymali przypinki dzięki Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Mieliśmy ze sobą aż 500 sztuk, a rozeszły się jak świeże bułeczki :)

 

Gdziekolwiek byliśmy towarzyszył nam portet Marii Skłodowskiej-Curii, mapa Europy oraz układ okresowy pierwiastków. Wszystko po to aby warsztaty chemiczne przeplatały się z historią Marii. Kids Euro Festival 2017 to coś więcej niż przygoda. To fantastyczna lekcja również dla nas. Jest to niebywała okazja aby lepiej zapoznac się z tutejszym systemem edukacji oraz kulturą. Nie tylko uczestnicy naszych warsztatów są zadowoleni. Nam od świtu do nocy towarszyszył uśmiech.

Kolejnego dnia również odwiedziliśmy HD Cooke Elementary School, gdzie czekało na nas kilka grup. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolażu zdjęć :)

Kids Euro Festival czas zacząć!

Przygoda z Uniwersytetem Dzieci

W październiku rozpoczęliśmy cykl zajęć dla studentów z Uniwersytetu Dzieci. Do współpracy zaprosiło nas Muzeum Marii-Skłodowskiej-Curie, które mieści się w Warszawie. To właśnie w tym miejscu, przy ul. Freta 16 Maria przyszła na świat oraz to tutaj rozpoczęłą się jej pasja do nauki. Już w wieku czterech lat nauczyła się czytać i dorastała zgłębiając tajniki nauk ścisłych z książek. Dzięki uprzejmości Muzeum zajęcia prowadziliśmy w tymże fantastycznym miejscu, a na zajęcia przybili głodni wiedzy uczniowie z klas piątych i szóstych. Na zajęciach "Skąd biorą się pierwiastki?" omawialiśmy budowę atomu, promieniotwórczość oraz układ okresowy pierwiastków.

Uwielbiamy spotkania z młodymi odkrywcami. Przygoda z budową materii była niesamowita! Serdecznie dziękujemy za przybycie na warsztaty "Skąd biorą się pierwiastki?"

Za nami działania promocyjne. Tym razem przygotowaliśmy grafikę dla Wydziału Chemii UW, która została umieszczona na plakatach oraz licznych gadżetach dla przyszłych studentów :)

 

5, 4, 3, 2, 1